Tiskové centrum

press-promo

ČNB ukončila kurzový závazek


Kurzový závazek je po téměř třech a půl letech minulostí. Guvernér Rusnok na tiskové konferenci prohlásil, že tento krok bankovní rada učinila po „posouzení dostupných ekonomických dat a prognostických scénářů“. Bankovní rada věří, že již došlo „k naplnění podmínek pro udržitelné plnění inflačního cíle do budoucna“. S tímto hodnocením souhlasíme, a proto nám ukončení kurzového závazku dnes přišlo jako přirozené.


ČNB i nadále uvádí, že „je v případě potřeby připravena možné nadměrné kurzové výkyvy svými nástroji zmírňovat“, nicméně konkrétní úrovně, na kterých by se mohla na trhu objevit, neuvedla. ČNB pravděpodobně nechce stanovovat nové úrovně kurzu, které by trhy mohly vnímat jako novou hladinu kurzového závazku. Předchozí vyjádření členů bankovní rady napovídají tomu, že ČNB hodlá koruně poskytnout více volnosti, než jsme dříve předpokládali. My se domníváme, že posílení na úroveň 25 CZK/EUR by ČNB pravděpodobně ponechala bez reakce. Na druhé straně by národní banka pravděpodobně reagovala až na 28 CZK/EUR, protože oslabování by výrazně ohrozilo plnění inflačního cíle centrální banky. My předpokládáme, že kurz koruny se k těmto hodnotám v prvních měsících nepřiblíží a ČNB tak bude moci zůstat v klidu.


Prognóza ČNB počítá s výrazným zvyšováním sazeb hned ve třetím čtvrtletí. My se domníváme, že ČNB letos sazby zvyšovat ještě nebude. ČNB potvrdila, že nyní zvolí vyčkávací taktiku a očekáváme tedy, že počká, kde se ustálí kurz koruny a jaké budou efekty odstranění kurzového závazku. Posléze se bankovní rada bude radit o tom, jestli je třeba ještě utahovat měnovou politiku, což by dnes již znamenalo zvyšovat sazby.


Na ukončení kurzového závazku jsme byli připraveni a měnovému zajištění jsme v posledních týdnech věnovali mimořádnou pozornost. Všechny cizoměnové investice v rámci dluhopisových fondů jsou zajištěny proti posílení koruny. Podobně je tomu i u akciových fondů, kde je měnové riziko u všech investic v cizí měně kromě tureckých akcií. Ukončení intervenčního režimu nám rozšiřuje investiční možnosti o cizoměnové investice, u kterých bylo měnové zajištění dosud velmi drahé. Těchto příležitostí chceme začít využívat po uklidnění situace na koruně.


Zdroj: Komerční banka, IKS KB